Friday May 3
9.30am Session
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Section 101/102 Novice Piano Solo 6 years and under/8 years and under: 1st Anderson Feeney, 2nd Noah Cross, HC Pippa Currie, Enc Tully Kippax, Bella Stevenson.
Section 106 Restricted Piano Solo 8 years and under: 1st Anderson Feeney, HC Pippa Currie, Enc Bella Stevenson.
Section 112 Piano Solo 8 years and under: 1st Anderson Feeney, HC Noah Cross, Amelie Oliver
Section 113 Piano Solo 10 years and under: 1st Austin Feng, 2nd Lucas Guiney, 3rd Jules Hill, HC Abigail Donaldson, Enc Grace Bunt.
Section 125 Piano Solo Post 1900 10 years and under: 1st Lucas Guiney, 2nd Olivia Walmsley, HC LinZhao LimSchneider.
Section 119 Piano Solo Pre 1900 10 years and under: 1st Austin Feng, HC Tristan Cross, Enc Ned Crawford.
Section 107 Restricted Piano Solo 10 years and under: 1st Anwar Ali, 2nd Jules Hill, 3rd Ned Crawford.
1.30pm session
Section 108 Restricted Piano Solo 12 years and under: 1st Lily McAullffe, 2nd Spencer Farland, HC Charlotte Day, Elana Pope.
Section 144/145 Second and Third Grade Piano Solo: HC Taylor Donaldson, Enc Lily McAuliffe.
Section 114 Piano Solo 12 years and under: 1st Megan EddelButtel, HC Abbie Doust.
Section 143 First Grade Piano Solo: 1st Maverick Fardell, HC Abbie Doust.
Section 120 Piano Solo Pre 1900 12 years and under: 1st Riley Brown, 2nd Megan Eddelbuttel, Enc Spencer Farland, Charlotte Day.
Section 137 Piano Solo Jazz/Blues/Boogie 12 years and under: 1st Riley Brown, HC Lily McAuliffe, Enc Charlotte Day.
Section 126 Piano Solo Post 1900 12 years and under: 1st Riley Brown, 2nd Megan Eddelbuttel and Chenmei LimSchneider, Enc Elana Pope.
Saturday May 4
9.30am session
Section 109 Restricted Piano Solo 14 years and under: 1st Alexander Seppi, HC Isobel Butler-Kwa
Section 115 Piano Solo 14 years and under: 1st Melissa Li, 2nd Seren Everingham, HC Isabella Coleman, Enc Kyler Johnston.
Section 127 Piano Solo Post 1900 14 years and under: 1st Seren Everingham, HC Fredrick Morris, Enc Irene Ling.
Section 171A Set Work 14 years and under: 1st WenYuan LimSchneider, HC Riley Brown, Michelle LI
Section 142 Preliminary Grade Piano Solo: HC Timika Lee
Section 146 Fourth Grade Piano Solo: 1st Melissa Li, HC Michelle Li, Enc Zara Horton.
Section 138 Piano Solo Jazz/Blues/Boogie 14 years and under: 1st Seren Everingham, 2nd Isabella Coleman, HC Frerick Morris, Kyler Johnston, Enc Alexander Seppi.
Section 147 Fifth Grade Piano Solo: 1st Isabella Coleman, HC Alexander Seppi.
Section 148 Sixth Grade Piano Solo: 1st Seren Everingham, HC Irene Ling, Enc Rosie Li.
Section 121 Piano Solo Pre 1900 14 years and under: 1st WenYuan LimSchneider, 2nd Michelle Li, 3rd Isabella Coleman.
1.30pm session
Section 116 Piano Solo 16 years and under: 1st Zara Horton, HC Brianna Rowling, Patrick Guthridge.
Section 171B Set Work 16 years and under: 1st Zara Horton, HC Penny Hilbert, Enc Rosie Li, Antonia Amato.
Section 128 Piano Solo Post 1900 16 years and under: 1st Zali Baker, Enc Penny Hilbert, Patrick Guthridge.
Section 139 Piano Solo Jazz/Blues/Boogie 16 years and under: 1st Ben Butler-Kwa.
Section 132 Piano Solo TV/Stage/Film 14 years and under: HC Isabella Coleman, Enc Irene Ling.
Section 133 Piano Solo TV/Stage/Film 16 years and under: HC Ben Butler-Kwa.
Section 122 Piano Solo Pre 1900 16 years and under: 1st Ben Butler-Kwa, 2nd Antonia Amato, Enc Zara Horton, Brianna Rowling.
Section 140 Piano Solo Jazz/Blues/Boogie 17 years and over: 1st Mitchell Brown, HC Cameron Waugh, Gillian Herbert.
Sunday May 5
9.30am session
Section 117 Piano Solo 17 years and over: 1st Elliot Kozary, HC Mitchell Brown, HC Gillian Herbert.
Section 123 Piano Solo Pre 1900 17 years and over: 1st Lucy Cross, 2nd Mitchell Brown, HC Gillian Herbert.
Section 129 Piano Solo Post 1900 17 years and over: 1st Lucy Norcross, HC Mitchell Brown, Gillian Herbert.
Section 171c Set Work 17 years and over: 1st Lucy Norcross, 2nd Mitchell Brown.
Section 134 Piano Solo TV/Stage/Film 17 years and over: HC Gillian Herbert.
Section 150 Eighth Grade/Diploma Piano Solo: 1st Gillian Herbert.
Section 153 Australian Piano Solo 13 years and over: HC Brianna Rowling, Natasha Marshall.
1pm session
Section 168 Junior Piano Championship 12 years and under: 1st Austin Feng, 2nd Riley Brown.
Section 169 Intermediate Piano Championship 16 years and under (in memory of Mrs Margaret George): 1st WenYuan LimSchneider, 2nd Rosie Li, 3rd Isabella Coleman, HC Antonia Amato.
Section 170 Senior Piano Championship 17 years and over: 1st Lucy Norcross, HC Elliot Kozary.
Presentation of awards
Mid Coast Water Encouragement vouchers: 8 years and under: Anderson Feeney, 10 years and under: Austin Feng and Lucas Guiney, 12 years and under: Riley Brown and Megan Eddelbuttel, 14 years and under: WenYuan LimSchneider and Seren Everingham, 16 years and under: Ben Butler-Kwa and Zali Baker, 17 years and over: Mitchell Brown, Cameron Waugh and Gillian Herbert.
Junior Encouragement Award: Lucas Guiney
Intermediate Encouragement Award: Rosie Li.
Senior Encouragement Award: Natasha Marshall
Aggregate Point Scores
8 years and under: Anderson Feeney
10 years and under: Austin Feng
12 years and under: Riley Brown
14 years and under: WenYuan LimSchneider
16 years and under: Brianna Rowling
17 years and over: Lucy Norcross
Overall aggregate winner: Lucy Norcross
The Denva Bird Memorial Award for the most promising pianist: Austin Feng
CanTeen Scholarship towards tuition: Riley Brown
Smile Scholarships (for special tuition, travel, musical equipment or other needs to further musical education): Mitchell Brown and Elliot Kozary.