Wingham Summertime Rodeo 2018 results

Saddle bronc

  1. John Barnett
  2. Bernie McMaugh
  3. Ben Wickham
  4. Ben Maytom
  5. Mark Edwards

Novice Saddle bronc – Rick Norris Memorial Trophy

  1. Luke Moore
  2. Ben Wickham
  3. Taine Nash
  4. Daniel Turnbull

Bareback

  1. Equal first: Harley Mackin, Gerard Oversby, Travis Heeb, Brendan Crawley

Novice Bareback

No Result

Novice Bull ride

No Result

Breakaway Roping

  1. Madison Pearce
  2. Nicole Lyon
  3. Jessica Norton
  4. Lisa Sutherland
  5. Jade Tribe

Ladies Barrel Race

  1. Lauren Smith
  2. Bianca Hertel
  3. Shona Tribe
  4. Katrina Matthews
  5. Nicole Fitzpatrick

Bull ride

  1. Cliff Richardson
  2. Daniel Rogan
  3. Nathan Burtenshaw

Steer Undecorating

  1. Lauren Smith
  2. Brooke Mapp
  3. Nichole Fitzpatrick
  4. Kylie George
  5. Sally Pilgrim

Steer Wrestling

  1. Glen Chape
  2. Heath Nichols
  3. Brett Gill
  4. Paul Graham
  5. Sam Hill

Rope & Tie

  1. Heath Nichols
  2. Cal Baker
  3. Brady Smith
  4. Justin Potter
  5. Dylan Ruff

Team Roping

  1. Jackson Denning & Joshua Rindfleish
  2. Roger Parkinson & Robert Bandy
  3. Clinton Slater & Jackson Searle
  4. Jock Bone-langdon
  5. Stephen Mapp & Matthew Mapp

Over 40s Bull ride

  1. Equal first: Chris Melmeth and Jason Webb

14-u18 Juvenile Steer Ride – Dean Watson Memorial Trophy

  1. Equal First: Luke Parkinson and Taine Nash
  2.  
  3. Joseph Mcgrath
  4. Brock Adams
  5. Braith Nocks

11-u14 Junior Steer Ride

  1. Riley Langdon
  2. Darcy Weber
  3. Logan Fisher
  4. Jake Swan
  5. Colby Edgar

8-u11 Junior Steer Ride

  1. Levi Ward

14-u18 Juvenile Barrel Race

  1. Kelsey Kennedy
  2. Megan Atkins
  3. Matt Canham
  4. Hayley Wisemantel
  5. Chloe Whitfield

11-u14 Junior Barrel Race

  1. Thomas Hutton
  2. Blake Christine
  3. Kaydee Hernando
  4. Olivia Prestley-halliday
  5. Shaelynn Hernando

8-u11 Junior Barrel Race

  1. Sophie Edwards
  2. Franki Ward
  3. Andi Kennedy
  4. Travis Kennedy
  5. Mia Harrington

8-u18 Junior Breakaway Roping

  1. Sophie Edwards
  2. Braith Nock
  3. Jordan Cashon
  4. Bailey Searle

8-u11 Mini Bulls

  1. Tyrone Bolt
  2. Lane Heffernan

11-u14 Mini Bulls

  1. Riley Langdon
  2. Kade Attenborough