Results of the 2017 Annual Winter Show held at the Uniting Church Complex held on Thursday, June 22 and Friday, June 23, 2017.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Classes:
Class A Seedling Orchid - Australian Native Species & Hybrid - Not awarded
Class B Seedling Orchid - Any other genus Species & Hybrid - Not Awarded
1. Laeliinae - White 1st John Zietsch 2nd Ken Beeton
2. Laeliinae - Pink, Mauve, and Lavender 1st Col Beetham 2nd Roy Difford
3. Laeliinae - Any other Color 1st Ken Beeton 2nd Col Beetham
4. Laeliinae - Cluster 1st Col Beetham 2nd Wal Horsburgh
5. Laeliinae - Compact and Novelty 1st Ken Beeton 2nd Roy Difford
5A. Laeliinae- Novelty 1st Ken Beeton 2nd Roy Difford
6. Laeliinae - For Color alone (includes classes 1 to 5) 1st Ken Beeton
7. Oncidium Exhibition – 1st Bill & Ann Osmond
8. Oncidium Alliance - Any other 1st R & L Clement 2nd Col Beetham
9. Paphiopedlum - Exhibition - Not Awarded
10. Paphiopedlum – Maudiae type - Not Awarded
11. Paphiopedlum - Any other type - Not Awarded
12. Paphiopedlum - Species 1st Gwen Hudson 2nd R & L Clement
13 Dendrobium - Ceratobium, Intermediate and Phalaenanthe 1st Graham Anshaw 2nd Graham Anshaw
14. Phalaenopsis 1st Frank & Janet Moulds
15. Vandaceous alliance 1st Bill & Ann Osmond 2nd Bill & Ann Osmond
16 Australian Native Hybrid (not including Sarcochilus and allied) 1st Frank & Janet Moulds 2nd John Zietsch
17. Australian Native Species – 1st R & L Clement 2nd Gwen Hudson
18. Sarcochilus and allied genera – Not Awarded
19. Any other genus 1st John Meldrum 2nd W & L Horsburgh
20. Exotic species not elsewhere specified 1st M & M Graham 2nd T & G Russ
21. Standard Cymbidium – Red / Pink - Not Awarded
22. Standard Cymbidium – yellow / green – Not Awarded
23. Standard Cymbidium – any other colour or combination of Color – 1st B & A Osmond 2nd R & D Wells
24. Cymbidium – Miniature / Intermediate (Green and Yellow) 1st R & D Wells 2nd B & A Osmond
25. Cymbidium – Miniature / Intermediate (Pink) 1st R & D Wells 2nd R & D Wells
26. Cymbidium – Miniature / Intermediate (Any other colour or combination of color) 1st R & D Wells 2nd B & A Osmond
NOVICE AND JUNIOR
27. Cymbidium – Not Awarded
28. Australian Native Orchid- Not Awarded
29. Any other genus – Not Awarded
FERNS AND FOLIAGE
30. Bromeliad 1st Beryl Beeton 2nd
31. Any other fern 1st Graham Anshaw 2nd Beryl Beeton
32. Any other foliage plant 1st Beryl Beeton 2nd Gwen Hudson
Prizes:
GRAND CHAMPION ORCHID: Cym Love the Moon ‘Milky Way’, exhibited by Rob and Daryl Wells
RESERVE CHAMPION ORCHID: Angrecum eburnium, exhibited by Max and Miriam Graham
CHAMPION Laeliinae HYBRID: Blc Sylvia Fry ‘Supreme’, exhibited by Col Beetham
CHAMPION CYMBIDIUM HYBRID: Cym Love the Moon ‘ Milky Way’, exhibited by Rob and Daryl Wells
CHAMPION PAPHIOPEDLUM HYBRID: Not Awarded
CHAMPION EXOTIC SPECIES: Angrecum eburnium, Max and Miriam Graham
CHAMPION AUSTRALIAN NATIVE: Den Esme Poulton, Frank and Janet Moulds
CHAMPION ANY OTHER ORCHID: Coelogyne ‘Louis Forget’, John Meldrum
CHAMPION FERN OR FOLIAGE: Pepperoniaum, Beryl Beeton
Best Specimen Orchid: Onc Sotoaium, Ray and Lorraine Clement