Special dance awards at the 2017 Taree and District Eisteddfod

Taree dancer Elizabeth Avery won the local pointscore.
Taree dancer Elizabeth Avery won the local pointscore.

DANCE SPECIAL AWARDS 2017

SALLY RINGLAND CLASSICAL AGGREGATE, 12 YRS & UNDER: Grace Gradwell  (N)

SALLY RINGLAND CLASSICAL AGGREGATE, 14 YRS & UNDER: Elizabeth Avery  (T)

CLASSICAL BALLET AGGREGATE, 16 YRS & UNDER: Neve Torok  (N)

WENDY BURKE MEMORIAL OPEN CLASSICAL: AGGREGATE 23 YRS & UNDER: Hannah MacKenzie  (W)

MID COAST WATER DISTRICT ENCOURAGEMENT AWARDS: Kiarna Best  (PM), Ashley Middleton  (WA), Belinda Burgun (T), Jazmin Lawrence  (L), Teliyah Kennedy (K)

LOCAL POINT SCORE: Elizabeth Avery  (T)

LES GRIFFITHS MEMORIAL AWARD FOR A LOCAL TAP DANCER SHOWING POTENTIAL: Rhiannon Summerhill  (W)

WINNER OF JAZZ SCHOLARSHIP: Eloise Cox  (PM)

WINNERS OF THE WENDY BURKE MEMORIAL CLASSICAL BALLET SCHOLARSHIP: Neve Torok  (N), Rebecca Higgins  (N), Hannah MacKenzie  (W)

CARMEN’S SCHOOL OF DANCE AWARD FOR A CLASSICAL DANCER SHOWING POTENTIAL: Elizabeth Heiss  (T)

CARMEN’S SCHOOL OF DANCE AWARD FOR A MOST PROMISING MALE DANCER: Joshua Ostermann  (N)

THE BETH MANN MEMORIAL AWARD FOR A MOST PROMISING CLASSICAL DANCER: Mia Paske  (T)

THE KYE MAURER AWARD FOR MOST OUTSTANDING DANCER 13 TO 14 YRS, ANY STYLE DANCE: Myanna Mozeley  (L)

MOST PROMISING LOCAL DANCER: Keely Robinson  (F/T)

MOST PROMISING DANCER IN MEMORY OF DENVA BIRD: Amy Gillespie  (CH)

SMILE SCHOLARSHIPS FOR DANCE: Keeley Robinson  (F/T), Cody Clayton  (F/T), Zoe Roberts (K), Elizabeth Avery  (T), Gabriella Biviano  (O), Zoe O’Bryan  (T)

SPECIAL AWARD FOR DANCE: Gabriella Biviano  (O)

WJ & JH MACHIN AWARD FOR A LOCAL NOVICE DANCER SHOWING POTENTIAL: Colton Craig  (PM)

CHATHAM PHARMACY PERPETUAL AWARD FOR A NOVICE DANCER 13 TO 23 YRS ENCOURAGEMENT: Montanna Mozeley  (L)

MID COAST WATER NOVICE ENCOURAGEMENT AWARDS: Sofia Hamilton  (K), Summah Saleh-Yelavich  (K), Indiana Power  (PM), Chloe Riley  (K), Aimee Rutherford  (PM)

THE LYN DURRINGTON MEMORIAL AWARD TO A TAP GROUP ACHIEVING THE HIGHEST MARK: Robyn Yvette Dance & Talent Centre  (PS)

THE FRANCESSCA AND TIM O’DONNELL AWARD FOR MOST MEMORABLE GROUP: All Stars Studio  (L)

THE CLARE SQUIRES MEMORIAL AWARD FOR A NOVICE BABY DANCER SHOWING POTENTIAL: Meesha Preece- Wilson  (L)

“HOME IS WHERE THE HEART IS” SMILE AWARD IN MEMORY OF CLARE SQUIRES: Danae Cantwell Studio of Dance  (K)