Dance results May 19 | 2017 Taree and District Eisteddfod

Rhiannon Summerhill (Taree) placed first in Section 633 Open Waltz Tap Dance Solo 13 years to 23 years.
Rhiannon Summerhill (Taree) placed first in Section 633 Open Waltz Tap Dance Solo 13 years to 23 years.

Friday May 19

8.30am session  

SECTION 617 OPEN JAZZ SOLO 23 yrs and under: 1st Caitlin Tierney (PM), 2nd Jessica Maher (N), eq 3rd Taylah Hockey (T), eq 3rd Petra Flower (F/T), Hc Layla Sheahan (WA), Hc Emily Ryan (T)

SECTION 625 OPEN CONTEMPORARY SOLO 23 yrs and under: 1st Caitlin Tierney (PM), 2nd Petra Flower (F/T), 3rd Jessica Maher (N), Hc Hannah Mackenzie (T), Hc Taylah Hockey (T)

SECTION 640 OPEN DUO OR TRIO 23 yrs and under: 1st Cody Clayton/Keely Robinson (F/T), 2nd Chloe Burke/Jorja Burke (T), 3rd Myanna Mozeley/Jazmine Lawrence/Maggie Barry (L), Hc Tayla Jones/Karla Berg/Petra Flower (F/T)

SECTION 621 OPEN MODERN EXPRESSIVE SOLO 23 yrs and under: 1st Caitlin Tierney (PM), 2nd Hayley Coenraad (L), 3rd Hannah Mackenzie (T), Hc Jessica Maher (N)

Cody Clayton and Keely Robinson (Forster Tuncurry) took out Section 640 Open Duo or Trio 23 years and under.

Cody Clayton and Keely Robinson (Forster Tuncurry) took out Section 640 Open Duo or Trio 23 years and under.

1pm session  

SECTION 626 OPEN SLOW TAP DANCE SOLO 12 yrs and under: 1st Kayley Maggs (PM), 2nd Jade Irvine (T), 3rd Emily Hodges (CH), Hc Mahalia Adamson (T), Hc Rylee Caruana (CH)

SECTION 627 OPEN SLOW TAP DANCE SOLO 14 yrs and under: 1st Jasmine Willmott (F/T), 2nd Hannah Summers (WA), 3rd Kalani Cross (T), Hc Sophie Johnston (T)

SECTION 632 OPEN WALTZ TAP DANCE SOLO 12 yrs and under: 1st Amy Gillespie (CH), 2nd Jessica Harrison (CH), 3rd Jade Irvine (T), Hc Kayley Maggs (PM)

SECTION 630 OPEN FAST TAP DANCE SOLO 14 yrs and under: 1st Jasmine Willmott (F/T), 2nd Kalani Cross (T), Hc Hannah Summers (WA)

SECTION 629 OPEN FAST TAP DANCE SOLO 12 yrs and under: 1st Kayley Maggs (PM), 2nd Emily Hodges (CH), 3rd Amy Gillespie (CH), Hc Jessica Harrison (CH)

Caitlin Tierney (Port Macquarie) won Section 617 Open Jazz Solo 23 years and under and Section 625 Open Contemporary Solo 23 years and under.

Caitlin Tierney (Port Macquarie) won Section 617 Open Jazz Solo 23 years and under and Section 625 Open Contemporary Solo 23 years and under.

6.30pm session  

SECTION 628 OPEN SLOW TAP DANCE SOLO 23 yrs and under: 1st Connor Crowe (PS), 2nd Rhiannon Summerhill (T), 3rd Shenae Johnson (WA), Hc Jorja Burke (T)

SECTION 633 OPEN WALTZ TAP DANCE SOLO 13 yrs to 23 yrs: 1st Rhiannon Summerhill (T), 2nd Connor Crowe (PS), 3rd Shenae Johnson (WA), Hc Jorja Burke (T)

SECTION 631 OPEN FAST TAP DANCE SOLO 23 yrs and under: 1st Connor Crowe (PS), 2nd Shenae Johnson (WA)

SECTION 635 OPEN VARIETY SOLO 23 yrs and under: 1st Cody Clayton (F/T), 2nd Paiton Wilkinson (L), eq 3rd Emily Ryan (T), eq 3rd Tayla Jones (F/T), Hc Montanna Conyngham (PM), Hc Connor Crowe (PS), Hc Taylah Hockey (T)