Dance results May 18 | 2017 Taree and District Eisteddfod

Georgia Gradwell (Newcastle) was the winner of Section 607 Open Character or Demi Character Solo 12 years and under (pictured) and Section 602 Open Classical Ballet Solo 12 years and under.
Georgia Gradwell (Newcastle) was the winner of Section 607 Open Character or Demi Character Solo 12 years and under (pictured) and Section 602 Open Classical Ballet Solo 12 years and under.

Thursday May 18

8.30am session  

SECTION 602 OPEN CLASSICAL BALLET SOLO 12 yrs and under: 1st Georgia Gradwell (N), 2nd Amy Gillespie (CH), eq 3rd Chelsea Potter (N), eq 3rd Mia Paske (T), Hc Jessica Harrison (CH), Hc Charlotte Reece (T), Hc Grace Whittaker (N), Hc Kaitlyn Carney (PM)

SECTION 615 OPEN JAZZ SOLO 14 yrs and under: 1st Gabriella Biviano (O), eq 2nd Joshua Ostermann (N), eq 2nd Elizabeth Avery (T), eq 3rd Zoe O’Bryan (T), eq 3rd Myanna Mozely (L), Hc Sophie Woodforth (N), Hc Molly Fisher (PM)

SECTION 607 OPEN CHARACTER OR DEMI CHARACTER SOLO 12 yrs and under: 1st Georgia Gradwell (N), 2nd Joe Dufty (N), eq 3rd Chelsea Potter (N), eq 3rd Mia Paske (T), Hc Amy Gillespie (CH), Hc Mahalia Adamson (T), Hc Chloe Freeman (K)

SECTION 634c OPEN VARIETY SOLO 14 yrs and under: 1st Gabriella Biviano (O), 2nd Elizabeth Avery (T), 3rd Myanna Mozeley (L), Hc Taila Hawksford (W) 

Mahalia Adamson (Taree) won Section 622 Open Contemporary Solo 12 years and under.

Mahalia Adamson (Taree) won Section 622 Open Contemporary Solo 12 years and under.

1pm session 

SECTION 622 OPEN CONTEMPORARY SOLO 12 yrs and under: 1st Mahalia Adamson (T), 2nd Joe Dufty (N), eq 3rd Maya Whittaker (N), eq 3rd Zoe Roberts (K), Hc Chelsea Potter (N), Hc Mia Paske (T), Hc Abbey Chapman (F/T), Hc Charlotte Reece (T), Hc Grace Whittaker (N), Hc Kaitlyn Carney (PM)

SECTION 616 OPEN JAZZ SOLO 16 yrs and under: 1st Rebecca Higgins (N), 2nd Eloise Cox (PM), 3rd Maggie Barry (L) Hc Natasha Taylor (N) Hc Aimee Treadwell (PM)

SECTION 634b OPEN VARIETY SOLO 12 yrs and under: 1st Peyton Globits (L), 2nd Ki’elle Burnes (T), 3rd Layla McLaren (L), Hc Lyla Jamieson (PM), Hc Taliyah Scarr (PM), Hc Phoebe Muxlow (W), Hc Tiarne Gray (L)

SECTION 620 OPEN MODERN EXPRESSIVE SOLO 16 yrs and under: 1st Eloise Cox (PM), 2nd Aimee Treadwell (PM), eq 3rd Maggie Barry (L), eq 3rd Neve Torok (N), Hc Ebony Carrero (PM), Hc Ruby Derrick (PM), Hc Phoebe Blundell (PM)

Eloise Cox (Port Macquarie) placed first in Section 620 Open Modern Expressive Solo 16 years and under.

Eloise Cox (Port Macquarie) placed first in Section 620 Open Modern Expressive Solo 16 years and under.

6.30pm session  

SECTION 605 OPEN CLASSICAL BALLET SOLO 23 yrs and under: 1st Hannah McKenzie (T), 2nd Amber Harrison (N), 3rd Taylah Hockey (T)

SECTION 624 OPEN CLASSICAL CONTEMPORARY SOLO 16 yrs and under: 1st Neve Torok (N), eq 2nd Rebecca Higgins (N), eq 2nd Eloise Cox (PM), eq 3rd Maggie Barry (L), eq 3rd Aimee Treadwell (PM), Hc Keely Robinson (F/T)

SECTION 641 OPEN VARIETY DUO OR TRIO 23 yrs and under: 1st Chelsea Potter/Joseph Dufty (N), 2nd Keely Robinson/Cody Clayton (F/T)

SECTION 637 OPEN DANCER’S OWN CHOREOGRAPHY SOLO 15 yrs to 23 yrs: 1st Emily Ryan (T), 2nd Jessica Maher (N), eq 3rd Neve Torok (N), eq 3rd Jessie Kinnear (T), Hc Cody Clayton (F/T), Hc Rebecca Higgins (N), Hc Petra Flower (F/T)

SECTION 610 OPEN CHARACTER OR DEMI CHARACTER SOLO 23 yrs and under: 1st Amber Harrison (N), 2nd Hannah McKenzie (T), 3rd Taylah Hockey (T)