Dance results May 16 | 2017 Taree and District Eisteddfod

Joshua Ostermann (Newcastle) won Section 608 Open Character or Demi Character Solo 14 yrs and under.
Joshua Ostermann (Newcastle) won Section 608 Open Character or Demi Character Solo 14 yrs and under.

Tuesday May 16  

8.30am session  

SECTION 532 DISTRICT JUNIOR CLASSICAL BALLET CHAMPIONSHIP 12 yrs and under: 1st Jasinta Birchall (T), 2nd Ashley Middleton (WA), 3rd Melesse Mallyon (PM), Hc Teliyah Kennedy (PM)

SECTION 538 DISTRICT INTERMEDIATE MODERN EXPRESSIVE CHAMPIONSHIP 14 yrs and under: 1st Kiarna Best (PM), 2nd Georgina Saad (T), 3rd Amber Cashman (F/T)

SECTION 537 DISTRICT JUNIOR MODERN EXPRESSIVE CHAMPIONSHIP 12 yrs and under: 1st Ashley Middleton (PM), 2nd Teliyah Kennedy (PM), 3rd Laura Darby (T), Hc Jessica Lean (F/T), Hc Layla McLaren (L), Hc Julia Cable (L), Hc Samantha Gwynne (F/T)

Elizabeth Avery (Taree) was the winner of Section 603 Open Classical Ballet Solo 14 years and under.

Elizabeth Avery (Taree) was the winner of Section 603 Open Classical Ballet Solo 14 years and under.

SECTION 535 DISTRICT INTERMEDIATE JAZZ CHAMPIONSHIP 14 yrs and under: 1st Cassandra Searles (T)

SECTION 534 DISTRICT JUNIOR JAZZ CHAMPIONSHIP 12 yrs and under: 1st Layla McLaren (L), 2nd Laura Bittar (PM), 3rd Teliyah Kennedy (PM), Hc Ashleigh Barlin (PM), Hc Julia Cable (L)

Gabriella Biviano (Orange) placed first in Section 619 Open Modern Expressive Solo 14 yrs and under.

Gabriella Biviano (Orange) placed first in Section 619 Open Modern Expressive Solo 14 yrs and under.

1pm session  

SECTION 533 DISTRICT SENIOR CLASSICAL BALLET CHAMPIONSHIP 23 yrs and under: 1st Belinda Burgun (T), Hc Sarah Kinnear (T)

SECTION 539 DISTRICT SENIOR MODERN EXPRESSIVE CHAMPIONSHIP 23 yrs and under: 1st Jazmin Lawrence (PM), 2nd Shenae Johnson (WA), 3rd Tahlia Wiegold (L), Hc Montanna Conyngham (PM), Hc Cody Clayton (F/T), Hc Paiton Wilkinson (L)

Cassandra Searles (Taree) won Section 535 District Intermediate Jazz Championship 14 years and under.

Cassandra Searles (Taree) won Section 535 District Intermediate Jazz Championship 14 years and under.

SECTION 540 DISTRICT SENIOR CONTEMPORARY CHAMPIONSHIP 23 yrs and under: 1st Tayla Jones (F/T), 2nd Jorja Burke (T), 3rd Tahlia Wiegold (L), Hc Shenae Johnson (WA)

SECTION 536 DISTRICT SENIOR JAZZ CHAMPIONSHIP 23 yrs and under: 1st Jorja Burke (T)

Sheridan Holbrook and Jaime Hill (Forster Tuncurry) took out Section 639 Open Duo or Trio 14 years and under.

Sheridan Holbrook and Jaime Hill (Forster Tuncurry) took out Section 639 Open Duo or Trio 14 years and under.

6.30pm session

SECTION 603 OPEN CLASSICAL BALLET SOLO 14 yrs and under: 1st Elizabeth Avery (T), 2nd Joshua Ostermann (N), 3rd Jasmine Willmott (F/T), Hc Zoe O’Bryan (T), Hc Gabriella Biviano (O), Hc Emma Haskins (PS), Hc Lily-Reece Lyons (N), Hc Kalani Cross (T)

SECTION 608 OPEN CHARACTER OR DEMI CHARACTER SOLO 14 yrs and under: 1st Joshua Ostermann (N), 2nd Lily-Reece Lyons (N), 3rd Elizabeth Avery (T), Hc Georgia Martin (T), Hc Gabriella Biviano (O), Hc Sophie Johnston (T), Hc Kalani Cross (T), Hc Demi Payton (N)

Layla McLaren (Laurieton) was the winner of Section 534 District Junior Jazz Championship 12 yrs and under.

Layla McLaren (Laurieton) was the winner of Section 534 District Junior Jazz Championship 12 yrs and under.

SECTION 639 OPEN DUO OR TRIO 14 yrs and under: 1st Sheridan Holbrook/Jaime Hill (F/T), 2nd Georgia Martin/Sarah Kinnear (T), 3rd Mia Paske/Zoe O’Bryan (T)

SECTION 619 OPEN MODERN EXPRESSIVE SOLO 14 yrs and under: 1st Gabriella Biviano (O), 2nd Elizabeth Avery (T), 3rd Joshua Ostermann (N), Hc Sheridan Holbrook (F/T), Hc Zoe O’Bryan (T), Hc Kalani Cross (T), Hc Hannah Finley (N)