Dance results May 14 | 2017 Taree and District Eisteddfod

Ava Globits (Laurieton) was the winner of Section 520b District Modern Expressive Solo 10 years and under.
Ava Globits (Laurieton) was the winner of Section 520b District Modern Expressive Solo 10 years and under.

Sunday May 14  

1pm session 

SECTION 503 DISTRICT CLASSICAL BALLET SOLO 12 yrs and under: 1st Ashley Middleton (PM), 2nd Abbey Loadsman (F/T), eq 3rd Sophia De Carle (PM), eq 3rd Megghan Thomas (T), Hc Eliza James (F/T), Enc Ellie Fletcher (K)

SECTION 520b DISTRICT MODERN EXPRESSIVE SOLO 10 yrs and under: 1st Ava Globits (L), 2nd Amarli Harrison (T), eq 3rd Jasmine Hill (T), eq 3rd Melesse Mallyon (PM), Hc Amy Rowell (F/T), Hc Sarah Keen (T), Hc Summa Clare (L)

Kayley Maggs and Lily Stace (Port Macquarie) won Section 529 District Dance Duo/Trio 12 years and under.

Kayley Maggs and Lily Stace (Port Macquarie) won Section 529 District Dance Duo/Trio 12 years and under.

SECTION 507 DISTRICT CHARACTER OR DEMI CHARACTER SOLO 12 yrs and under: 1st Ashley Middleton (PM), 2nd Jessica Lean (F/T), 3rd Eliza James (F/T), Hc Amelia Searles (T)

SECTION 523 DISTRICT MODERN EXPRESSIVE SOLO 23 yrs and under: 1st Belinda Burgun (T), 2nd Layla Sheahan (PM), eq 3rd Alice Heaslip (T), eq 3rd Petra Flower (L), Hc Shenae Johnson (PM), Hc Marni Budai (L), Hc Cody Clayton (F/T), Hc Paiton Wilkinson (L), Hc Jazmin Lawrence (PM), Hc Tahlia Wiegold (L), Hc Emily Ryan (T), Hc Emily Walter (F/T), Enc Olivia Stevens Seers (L), Enc Keely Robinson (F/T)

Belinda Burgun (Taree) placed first in Section 523 District Modern Expressive Solo 23 years and under.

Belinda Burgun (Taree) placed first in Section 523 District Modern Expressive Solo 23 years and under.

SECTION 524 DISTRICT CONTEMPORARY SOLO 12 yrs and under: 1st Samantha Gwynne (F/T), 2nd Nicholas Bridle (PM), eq 3rd Oenone Zirn (F/T), eq 3rd Julia Cable (L), Hc Ava Globits (L), Enc Elise Spokes (K)

6.30pm session 

SECTION 504 DISTRICT CLASSICAL BALLET SOLO 14 yrs and under: 1st Kirsty Day (PM), 2nd Amber Cashman (F/T), 3rd Sophie Johnston (T), Hc Jeremy Thresher (PM), Enc Cassandra Searles (T)

Kiarna Best (Port Macquarie) was the winner of Section 508 District Character of Demi Character Solo 14 years and under.

Kiarna Best (Port Macquarie) was the winner of Section 508 District Character of Demi Character Solo 14 years and under.

SECTION 529 DISTRICT DANCE DUO/TRIO 12 yrs and under: 1st Kayley Maggs/Lily Stace (PM), 2nd Sienna Thornton/Keely Stevens (T), 3rd Ki’elle Burnes/Samantha Brenton (PM), Enc Charlotte King/Tiarna Green (W)

SECTION 508 DISTRICT CHARACTER OR DEMI CHARACTER SOLO 14 yrs and under: 1st Kiarna Best (PM), 2nd Georgina Saad (T), 3rd Cassandra Searles (T), Hc Hailey Wight (K), Hc Sarah Kinnear (T)

SECTION 526 DISTRICT CONTEMPORARY SOLO 23 yrs and under: 1st Marni Budai (L), 2nd Tahlia Wiegold (L), 3rd Emily Ryan (T), Hc Jorja Middlemiss (L), Hc Olivia Stevens Seers (L), Hc Emily Walter (F/T), Hc Tayla Jones (F/T), Hc Layla Sheahan (PM), Enc Cody Clayton (F/T)

Kirsty Day (Port Macquarie) placed first in Section 504 District Classical Ballet Solo 14 years and under.

Kirsty Day (Port Macquarie) placed first in Section 504 District Classical Ballet Solo 14 years and under.