Dance results May 4 | 2017 Taree and District Eisteddfod

Abbey Loadsman (Forster Tuncurry) placed first in Section 408 Novice Character or Demi Character Solo 12 years and under.
Abbey Loadsman (Forster Tuncurry) placed first in Section 408 Novice Character or Demi Character Solo 12 years and under.

Thursday May 4

8.30am session

SECTION 404 NOVICE CLASSICAL BALLET SOLO 12 yrs and under: 1st Lyla Jamieson (PM), 2nd Emily Rowell (F/T), eq 3rd Emily Freeman (K), eq 3rd Amelia Searles (T), eq 3rd Sophie Toombs (N), Hc Bella Balcombe (W), Hc Ella Wrigley (PM), Hc Katie Bell (PM), Hc Jade Irvine (T), Enc Briella Meyers (PM), Enc Nicholas Bridle (PM)

SECTION 408 NOVICE CHARACTER OR DEMI CHARACTER SOLO 12 yrs and under: 1st Abbey Loadsman (F/T), 2nd Trinity Craig (PM), 3rd Megghan Thomas (T), Hc Ella Wrigley (PM), Hc Hope Styles (T), Enc Lyla Jamieson (PM)

SECTION 412a NOVICE JAZZ SOLO 12 yrs and under: 1st Emily Rowell (F/T), 2nd Brianna Lee (L), 3rd Shamika Boughton (W), Hc Sienna Thornton (T), Hc Elise Spokes (K), Hc Tilly Hollis (T), Enc Kiara Conway (T)

Ellie Fletcher (Kempsey) won Section 421c Novice Modern Expressive Solo 12 yrs and under.

Ellie Fletcher (Kempsey) won Section 421c Novice Modern Expressive Solo 12 yrs and under.

1pm session 

SECTION 425b NOVICE CONTEMPORARY SOLO 12 yrs and under: 1st Emily Rowell (F/T), 2nd Layla McLaren (L), 3rd Cassie Hender (PM), Hc Ella Wrigley (PM), Hc Amelia Searles (T), Hc Ellie Raymond (WA), Enc Keely Stevens (T)

SECTION 412b NOVICE JAZZ SOLO 12 yrs and under: 1st Madielen Bucknell (L), 2nd Hope Styles (T), eq 3rd Taliyah Scarr (PM), eq 3rd Michelle Hayes (T), Hc Jade Irvine (T), Hc Phoebe Muxlow (W), Hc Paige Mullen (PM), Hc Lily McKendry (N), Enc Bethany De Jager (K)

SECTION 421a NOVICE MODERN EXPRESSIVE SOLO 12 yrs and under: 1st Emily Freeman (K), 2nd Elise Spokes (K), 3rd Ki’elle Burns (PM), Hc Samantha Brenton (K), Enc Savannah Richards (K)

SECTION 425c NOVICE CONTEMPORARY SOLO 12 yrs and under: 1st Lily McKendry (N), 2nd Eliza James (F/T), 3rd Lily De Fina (F/T), Hc Madielen Bucknell (L), Hc Paige Mullen (PM), Hc Summah Saleh-Yelavich (PM), Enc Ellie Fletcher (K)

SECTION 421b NOVICE MODERN EXPRESSIVE SOLO 12 yrs and under: 1st Ellie Raymond (WA), 2nd Irene Ling (T), 3rd Cassie Hender (PM), 3rd Amelia Searles (T), Hc Ella Wrigley (PM), Hc Chloe Riley (K), Enc Katie Bell (PM)

Katie Bell (Port Macquarie) was the winner of Section 417 Novice Tap Dance Solo 12 years and under.

Katie Bell (Port Macquarie) was the winner of Section 417 Novice Tap Dance Solo 12 years and under.

6.30pm session 

SECTION 425a NOVICE CONTEMPORARY SOLO 12yrs and under: 1st Sophia de Carle (PM), 2nd Megghan Thomas (T), 3rd Trinity Craig (PM), Hc Bella Balcombe (W), Hc Tilly Hollis (T), Hc Emily Freeman (K), Enc Angelina Power (F/T)

SECTION 417 NOVICE TAP DANCE SOLO 12yrs and under: 1st Katie Bell (PM), 2nd Amelia Searles (T), 3rd Olivia Pearce (T), Hc Shamika Boughton (W), Hc Lila Browning (PM), Hc Trinity Craig (PM), Enc Brodi Ehsman (W)

SECTION 421c NOVICE MODERN EXPRESSIVE SOLO 12 yrs and under: 1st Ellie Fletcher (K), 2nd Madielen Bucknell (L), 3rd Jade Irvine (T), Hc Lana Ostrowskyj (PM), Hc Phoebe Muxlow (W), Enc Paige Mullen (PM)