Dance results May 1 | 2017 Taree and District Eisteddfod

Ava Brudar (Taree) won Section 403a Novice Classical Ballet Solo 10 years and under section.
Ava Brudar (Taree) won Section 403a Novice Classical Ballet Solo 10 years and under section.

Monday May 1

8.30am session

SECTION 402a NOVICE CLASSICAL BALLET SOLO 8 yrs and under: 1st Amelia Harrison (CH), 2nd Maeve Pepper (PM), 3rd Molly Plummer (T), Hc Madeleine Bailey (PM)

SECTION 402b NOVICE CLASSICAL BALLET SOLO 8 yrs and under: 1st Paige Goldie (PM), 2nd Amelia Gale (T), 3rd Charlie Duwner (N), Hc Savannah Hunt (T)

SECTION 402c NOVICE CLASSICAL BALLET SOLO 8 yrs and under: 1st Colton Craig (PM), 2nd Esther Smith (T), 3rd Milla Giffin (T), Hc Capri Lord (PM)

SECTION 406a NOVICE CHARACTER OR DEMI CHARACTER SOLO 8 yrs and under: 1st Amelia Harrison (CH), 2nd Maeve Pepper (PM), 3rd Madeleine Bailey (PM), Hc Abbey Spokes (K)

Coco Solomon (Taree) won Section 406c eight years and under Novice Character or Demi Character Solo.

Coco Solomon (Taree) won Section 406c eight years and under Novice Character or Demi Character Solo.

SECTION 406b NOVICE CHARACTER OR DEMI CHARACTER SOLO 8 yrs and under: 1st Charlie Duwner (N), 2nd Izabella McVerry (L), 3rd Kaylla Lulham (W), Hc Scarlett Simpson (T)

SECTION 406c NOVICE CHARACTER OR DEMI CHARACTER SOLO 8 yrs and under: 1st Coco Solomon (T), 2nd Alannah-Jade Cremer (L), 3rd Colton Craig (PM), Hc Tahlara Franklin (W), Hc Holly Spokes (K)

1pm session

SECTION 742 PRIMARY SCHOOL DANCE GROUPS: 1st Manning Valley Anglican College (T), 2nd Old Bar Public School (T), Hc Manning Valley Anglican College Infants (T), Hc Tinonee Public School ‘A’ (T), Hc Tinonee Public School ‘B’ (T)

SECTION 743 HIGH SCHOOL DANCE GROUPS: 1st Tuncurry High School Senior Campus (F/T) Hc Gloucester High School, Hc Tuncurry High School Junior Campus (F/T)

3pm session

SECTION 403a NOVICE CLASSICAL BALLET SOLO 10 yrs and under: 1st Ava Brudar (T), 2nd Molly Trotter (T), 3rd Kallee Rutledge (T), Hc Ava Smith (PM), Hc Emily Chan (PM)

SECTION 403b NOVICE CLASSICAL BALLET SOLO 10 yrs and under: 1st Oenone Zirn (F/T), 2nd Charlee Blanch (T), 3rd Hannah Towler (PM), Hc Aimee Rutherford (PM), Hc Harmony Bean (T)       

SECTION 407 NOVICE CHARACTER OR DEMI CHARACTER SOLO 10 yrs and under: 1st Charlee Blanch (T), 2nd Sienna Myers (K), eq 3rd Molly Trotter (T), eq 3rd Molly Bourke (PM), Hc Kallee Rutledge (T), Hc Rose Leslie (W), Hc Leorah Newman (T), Hc Sarah Keen (T), Hc Anika Green (W), Hc Hannah Towler (PM), Enc Kelley Moore (W)

Molly Plummer (Taree) placed third in Section 402a Novice Classical Ballet Solo eight years and under.

Molly Plummer (Taree) placed third in Section 402a Novice Classical Ballet Solo eight years and under.

6.30pm session

SECTION 405 NOVICE CLASSICAL BALLET SOLO 14 yrs and under: 1st Demi Payton (N), 2nd Maddison White (WA), Hc Sharlet Dunkley (T), Hc Olivia Grilli (PM), Hc Tamika Birchall (T), Enc and Hc Harriet Lahey (K).    

SECTION 422 NOVICE MODERN EXPRESSIVE SOLO 14 yrs and under: 1st Ruby Perry (F/T), 2nd Tahlia Grady (PM), 3rd Kirsty Day (PM), Hc Zali Clifton (PM), Hc Allison Murdoch (L), Hc Makayla Henson (PM), Hc Hannah Dobson (PM), Hc Demi Peyton (N), Hc Jacinda Povey (F/T), Enc Olivia Grilli (PM)

SECTION 418 NOVICE TAP DANCE SOLO 14 yrs and under: 1st Cassandra Searles (T), Hc Harriet Lahey (K), Hc Katy McLeod (T), Hc Savannah–Lee Green (W)                    

SECTION 409 NOVICE CHARACTER OR DEMI CHARACTER SOLO 14 yrs and under: 1st Portia Primmer (T), 2nd Sharlet Dunkley (T), 3rd Zali Clifton (PM)

Ruby Perry (Forster Tuncurry) won Section 422 Novice Modern Expressive Solo 14 yrs and under.

Ruby Perry (Forster Tuncurry) won Section 422 Novice Modern Expressive Solo 14 yrs and under.